Showing posts with label shopping. Show all posts
Showing posts with label shopping. Show all posts

Lean Kids Class

Tuesday, June 29, 2010



HAVE YOU ENTERED THE "MAKE YOUR OWN BABY FOOD KIT" GIVEAWAY YET?
IF NOT, BE SURE TO CLICK HERE! ONLY 3 DAYS LEFT TO ENTER!

GiveawayBlogdom

Hello Everyone! Today is Admirer Monday! Be sure to link up!


This past Saturday morning, I had the privilege of visiting the Lean Kids Class that is run through the Marion YMCA in Marion, IA by Becky Clabaugh. Becky and the Marion YMCA have partnered with Kara, the registered dietitian at the Marion Hy-Vee and Marion Independent Schools in Marion, IA to make this class available to kids and their families who may not otherwise be able to participate. This is a REALLY WONDERFUL program that focuses on helping kids make healthy changes in their lives through exercise, wellness, and nutrition education. The class runs for 6 weeks on Saturdays for 1 hour each week. Normally the class is held at the YMCA but this past week it was held at Hy-Vee where Kara organized a scavenger hunt for the kids to help them learn about how to make healthier food choices, read nutrition labels, and prepare a nutritious snack at the end. The kids were led around the perimeter of the store where they were instructed on the wonderful nutrient rich foods that they would be using to make their snacks. In addition, Kara taught the kids about NuVal, a type of scoring system for foods that helps you make better choices when grocery shopping. If you are interested in learning more about NuVal, you can visit their website. Currently, the Marion Hy-Vee has NuVal scores posted for a majority of the products they carry. I really enjoyed my visit and I hope that more classes like this will appear around the country!






Here are the recipes that are featured in the video:

Caramel Cheese and Apple Kabobs
  • Henning's Creamy Caramel Cheddar Cheese, cubed (if you can't find this, you probably could just use regular cheddar)
  • Apple slices
  • Wooden skewers or toothpicks
Cut apples into slices, thread apple and cheese onto kabob alternating apple then cheese, apple then cheese.

Valentine Parfaits
  • 1/2 cup vanilla yogurt
  • 1/2 cup Kashi Heart to Heart cereal
  • 1 cup sliced fresh strawberries
In each of two parfait glasses (or small bowls), pour 1/4 cup cereal. Top each with 1/4 cup yogurt and 1/4 cup sliced strawberries. Repeat layers once. Serve immediately.

Thanks so much for reading everyone! Until next time, happy and HEALTHY cooking and EATING!







Store Bought Ingredients

Thursday, April 22, 2010

I know I have presented myself up until now like the person who makes EVERYTHING herself, but truthfully I don't. I DO buy certain things at the grocery store. Unfortunately, many of the food additives and processing that goes into packaged food scare me. In fact, many of the additives in our food here in the United States are ILLEGAL in other countries in the world. I remember when I lived in France, a bag of potato chips had three ingredients on the ingredients list - oil, potatoes, and salt. Here a bag of potato chips has a list of ingredients a mile long, most of which we cannot even pronounce! In addition, foods made by the SAME COMPANY have different ingredients here than in other countries. Yoplait, for example, puts HFCS in their yogurt in the USA, but in France, Yoplait yogurt uses sugar instead.
Not all products that you buy at the grocery store are bad, or I should say, some are better than others. In this post, I would like to share with you some of my favorite store bought items that I use on a regular basis, as well as sharing with you some tips on finding items that will not harm (or do as much harm) to your family's health.
The other day I ran into my friend at the grocery store. At first I didn't see her because I was engrossed in reading the label on a soup can. One of the most important things I can tell you is BECOME AN EXPERT AT READING LABELS!!! This is especially important if you have allergies in your family. Things like corn, milk, and eggs may not be labeled by those names. So first, I look for what I call my "7 BIG NO NO Ingredients," which are:



  1. HIGH FRUCTOSE CORN SYRUP (HFCS)- HFCS is the number one banned ingredient in my home. It is really hard to avoid this 100% of the time though, because unfortunately, it lives in SO much of our food here in this country. I could go on and on about all the ways HFCS is BAD, BAD, BAD but I will spare you the lecture and just tell you that basically it is very hard for our bodies to digest and convert into fuel. It is a HUGE contributing factor in obesity and Type II Diabetes.
  2. Other Artificial Sweeteners (such as aspartame, sucrose, fructose, dextrose, glucose, Splenda, Nutrasweet, etc.) - Yes, SPLENDA is also in this category. Although people have been made to believe that Splenda is save, more and more studies are revealing that it is not. Not only do these artificial sweeteners have many of the same side effects as HFCS, they have also been known to cause cancer.
  3. Bleached Flour - When reading a label, make sure to avoid items (such as bread) that say "enriched" or "bleached" flour. Try to stick to whole grains. The reason this is no good is because in bleaching or enriching the flour, most of the nutrients have been removed from the grains, making them little more than empty calories.
  4. Trans-Fats (also known as partially hydrogenated or hydrogenated _____ oil)- In many countries these oils are ILLEGAL. They cause heart disease, inflammation, and high cholesterol. Surprise, surprise, these little nasties are found in a TON of our foods and namely margarine.
  5. Artificial Coloring - Like "RED 40" for example. These have been known to cause cancer, allergies, and tumors.
  6. Monosodium Glutamate (MSG)- This stuff destroys brain cells, causes headaches, and fatigue. Some people are very sensitive to it and in these people it can cause migraines and nausea. It can also cause a number of gastrointestinal issues.
  7. PROCESSED CORN- Learn to recognize it by all of its names because MANY items that are sold in the grocery store are almost entirely corn! Processed corn is very, VERY bad for us. I am not talking about the corn on the cob that you buy and eat fresh, I am talking about corn that has been turned into other things in a lab, using chemicals. It is hard for the body to metabolize and it is a major contributor to the obesity epidemic and Type II Diabetes. You can recognize processed corn by these names: dextrin, malodextrin, High Fructose Corn Syrup, fructose, sucrose, glucose, Monosodium Glutamate, cellulose, food starch, xantham gum, and sorbitol.
  8. I know I said there were 7, but really, there is an 8th item to add. I NEVER buy a product with more than 10 ingredients, as a rule of thumb, (unless for example I am buying a frozen veggie mix and there are ten different veggies). If there are more than ten ingredients on the food label, there is surely something in there that isn't good.
Next, I look for anything on the front of the box that might indicate a problem. Here are some things that are misleading, making you think it would be good to buy, but is really a devil in disguise:
  1. Pure- what does that mean really? This word is not regulated, there is no agreed upon meaning for the word "pure." It does not tell you anything about what is in the package and honestly, it probably isn't pure.
  2. Natural- the same as "pure." I will only buy something that says "natural" if I read the ingredient label and I deem it to have wholesome ingredients. But let's be honest, nothing that is in a package is really natural...
  3. Made with Real Fruit - Made with Whole Grains- Made with Real Vegetables- Do not trust this because it is definitely misleading. Yes, there may be real fruit, but how much? I only trust things that say "100% real fruit" and then I still check the label to see. Package labels are not legally required to say how much "real" is in the product. You could buy something that says "made with whole grains" and it could be like 1% whole grains, 99% refined flour. Make sure the ingredient label has the "real" product as the first ingredient.
  4. Fat Free/Low Fat/Only ___ Calories per serving- Usually low fat, fat free, and low calorie either means added sweeteners or other additives, or it means less nutrients. Many times to make things low fat or fat free, nutrients are taken out of the food and replaced with chemically altered products that are not good for us at all.
  5. Juice- Really, children should not be drinking a whole lot of juice. I give it to Daniel every once in awhile, but I only buy juice that is 100% fruit juice and I make sure to read the label to see if anything extra has been added. If the ingredient label has more than two or three ingredients (usually water, juice concentrate, and vitamin C, for example) then I don't buy it.
Once you know the basics of reading food labels, it is really quite easy to find products you can be proud to feed your family without breaking the bank.
Ok, so now that I have shared with you some of the ways that I avoid what I call the "yuckies" or the "no no ingredients" let me share with you some of my favorite store bought products that I use on a regular basis.

  1. Ronzoni Healthy Harvest and Smart Pastas- This is really great tasting pasta, the Healthy Harvest is whole grain and I understand all the ingredients on the label. The other thing I like about Ronzoni is because you can go to their website once a month and print off two coupons for each type of pasta. This month, you can print off two for save $1.00 on two boxes of Healthy Harvest and save $.50 off of one box of Smart Pasta.
  2. Annie's Bunnies- Annie's Bunnies sells a whole variety of products, such as boxed mac and cheese, crackers, and cereal. Here, I am just referring to the crackers as I have never tried the other products. The crackers are great because they have absolutely nothing yucky in them. The one caveat though is that Annie's Bunnies can be expensive so I do only buy them when they are on sale.
  3. Goldfish- Goldfish crackers are a great alternative to Annie's Bunnies. They are less expensive and they also have less yucky stuff in them, however, you have to be careful with Goldfish. There are many different flavors, and some that are different colors. I only buy the Cheddar Goldfish or the Plain Goldfish because the others tend to have one or more of my 7 No No ingredients.
  4. Trader Joe's Fish Nuggets- I love Trader Joe's but I don't have one here in Cedar Rapids. Most of the time when I buy Trader Joe's stuff I am back home in Seattle. I love these fish nuggets, they are made from fish, and that is pretty much it.
  5. Trader Joe's dried mini Ravioli- These are my ABSOLUTE favorite! Whenever I am back home in Seattle I always ship myself home a whole bunch of packages of Ravioli. They are little so Daniel can easily eat them with his fingers. They pair well with Trader Joe's Tomato Basil Sauce. Barilla also has dried tortellini that is ok in a pinch.
  6. Peter Rabbit Organics 100% Pure Fruit Snack- These are sold at Whole Foods and Starbucks. I get them for Daniel because he LOVES them! Whenever we go to Starbucks (which is a lot because I am a total Starbucks addict) he walks straight over to the bin where these are kept and grabs one. They look like a juice pouch but what they actually are, are pouches filled with pureed fruit that kids can suck on. I have heard that adults like them too! They are very portable and you can also squirt them on oatmeal.
  7. Danonino- Ok so I am really upset because my store stopped carrying Danonino - why? Because parents were complaining that it wasn't sweet enough for their kids! My snarky response was, "what do they want their kids eating, neon green yogurt that glows in the dark?" The guy who runs the dairy department didn't appreciate my sarcasm. Anyway, Danonino is great because it comes in a smaller serving size, that my son is actually able to eat and it doesn't contain any of my no, no ingredients. The best part is, Daniel LOVES it! But alas, I cannot get it anymore unless I beg and plead with the dairy guy at my grocery store. You can also get coupons for this occasionally on couponmom.com.
  8. Mom's Best Cereal- This cereal is 100% whole grain, has none of the no no ingredients and the best part is that it doesn't cost an arm and a leg. In fact, it is only about $2.50 for a 20 oz box of cereal - not bad when you consider that Cheerios are double that price for the same size box.
Well everyone, that's all for now! Thanks for reading and until next time, Happy, HEALTHY Cooking (and shopping, and eating!)




The Grocery System

Saturday, April 03, 2010

Grocery shopping day is my absolute FAVORITE day of the week! I have so many friends who hate grocery shopping, either because they don't have fun shopping with their kids, or they complain about how expensive groceries are becoming. I have to say that when David, Daniel and I first moved to the midwest, it was a challenge to stick to a reasonable grocery budget, especially since produce is SO expensive here. You would think, being Iowa that we would have an abundance of good produce, because of all the farms here, but not so. The farms here are CORN farms, so there is corn and not much else...but I digress...
I have come up with a system for grocery shopping that is efficient and has saved our family tons of money.
First, let me start with our budget, and how we stick to it. David and I sat down one day and looked at the amount of money we were spending each week at the grocery store. It was crazy how much we were spending on produce and meat. It also was appalling to me how expensive REAL food is compared to the nasty pre-prepared processed food products. I know, it can be really hard to feed your family real, whole foods when it is so much cheaper to buy all the processed products, but it doesn't have to be that way. My family is proof of that. Anyway, we sat down and set a reasonable budget. We were spending $150-$200 per week at the grocery store. Now we spend no more than $65 per week (and no more than $250 per month at Sams Club-will explain in a minute). WOW! That is a big change! Here's how we did it:

1. We joined our local Sam's Club. When we lived in Washington, we did a lot of shopping at Costco. I prefer Costco, but all we have is Sam's here. Once per month, I pay a visit to Sam's and buy all of our meat for the month. During the winter, I also buy all of our veggies for the month. Buying in bulk has REALLY saved us money. We have a maximum of $250 per month in our budget for Sam's but more often than not, I manage to get all I need from there for less than $150. I also buy things like olive oil, canned tomatoes (when I run out of the ones I can myself), and things like garbage bags, toilet paper, and ziplock freezer bags.

2. We invested in a deep freezer and a Foodsaver. The deep freezer is essential when you buy in bulk, however the Foodsaver isn't necessarily needed, it just happens to keep food longer without freezer burn. After every Sam's shopping trip, I separate the meat and freeze it into serving size portions in freezer bags (or in my case, the foodsaver bags). I then label the bags and date them. I also blanche and freeze the vegetables. Vegetables cannot be frozen raw, they need to be blanched first, or else they can still spoil. The meat and veggies can be frozen in regular ziplock freezer bags and will keep several months in the freezer, but if you have a Food Saver, the food will keep up to 12 months longer than if just frozen in regular freezer bags.

3. In the summer and fall, we join a vegetable farm coop where we pay $400 for the season (or in our case $200 because we split the share with our good friends). That is about $20 per week on vegetables (or $10 for half a share). We pick up our share of vegetables once per week, and many times, there are so many veggies I end up blanching and freezing, and have vegetables in the freezer for most of the winter.

4. I plan my meals for the following week on Sundays and I do my shopping on Tuesdays. I always plan my meals according to the meat and vegetables I have frozen. When I go to the grocery store on Tuesdays, I only have to buy things I do not buy in bulk. We have a budget of no more than $65 per week at the regular grocery store, but I don't usually spend more than $50, if that.

5. Once per week we have what I call a "freezer meal" for dinner. It is basically a leftover meal from a previous week. Several times per week, I make twice as much as we will eat for dinner, then I freeze half of the meal to eat at another time. This is where the Foodsaver comes in handy because when you vacuum seal your meals, they will last up to 1 year in the freezer. I then label the meal and date it. In addition to a leftover meal, we also have a meatless meal once per week. Freezer meals and meatless meals have saved us a tremendous amount of money.

6. When I shop at Sam's and when I do my weekly shopping, I make a list and I STICK TO IT! While shopping, I keep a tally of how much I am spending along the side of my list so I know where I am at in my budget. If I see that I am spending too much too quickly, I look over my list to see if there is something I can get the following week.

7. I use coupons religiously. I also check the store ad. Every Tuesday morning before we leave to go shopping, I get on the computer and check the store add. I write down all the items on sale and their sale prices that I might have on my list. Sometimes when at the check-out, the sale price does not ring up, so I will let the checker know (because I have it written down) and if it rings up wrong, at my store, it is free! I also go to http://www.couponmom.com/ and print coupons. I have a coupon organizer that I made and I take that with me to the store. Before shopping, I always check to see which items I have on my list for which I also have coupons. This has also saved me a HUGE amount of money. I actually chose Tuesday as my shopping day because that is the day when the new store add comes out every week (I shop at Hyvee). Hyvee doesn't have a club card, but if you can shop at a store that does, that will also save you a good amount of money. When we lived in WA we shopped at Safeway because we could use the club card.

This system has really helped us save a TON of money. So next, let me address the issue of shopping with kids. Daniel is a great shopping companion. I make shopping day a special day. There is a Starbucks in my grocery store and I LOVE STARBUCKS so grocery day also happens to be Starbucks Day. We always stop at the Starbucks and I get Daniel a steamed milk and I get a cup of tea or a mocha. Daniel even has his own Starbucks cup and you can tell he is so proud to be drinking out of it like a big boy! Then, I have Daniel help me with my list, I tell him what to grab and he gets it and puts it in the cart for me. We always have to stop at the deli and get him a slice of cheese. My store's bakery also gives cookies for free, but I opt to give Daniel the healthier option, and he loves cheese. I also make sure that Daniel has been well fed and well rested before we go to the store. This ensures that shopping will be a good experience for both him and me. Daniel's my little buddy, he is a great helper and you can tell he feels so proud when he goes to the store with me and helps me.

It always makes me sad when shopping day is over, and I always get so excited as it approaches. I hope that these ideas will help all of you and your future shopping trips! Until next time Foodie Mommies and Daddies, happy cooking and SHOPPING!

The Foodie Mommie Copyright © 2009 Designed by Ipietoon Blogger Template for Bie Blogger Template Vector by DaPino